نرم افزار گوگل کمرا چیست و چه کاربردی دارد ؟

معرفی نرم افزار Google Camera:

امروزه، کیفیت دوربین تلفن های هوشمند به یکی از فاکتور های بسیار مهم برای کاربران، در خرید گوشی تبدیل شده است، به طوری که بسیاری از افراد هر زمانی که یک گوشی جدید را در دست می‌گیرند، به طور مستقیم به سراغ نرم افزار دوربین آن رفته و کیفیت آن را می سنجند.

سال ها پیش، برای مقایسه کیفیت دوربین گوشی ها، تنها از فاکتور مگاپیکسل استفاده می شد و کاربران تنها با یک عدد، می توانستند کیفیت دوربین یک گوشی را حدس بزنند و با دیگری مقایسه کنند، اما به مرور زمان موارد دیگری نظیر، نوع سنسور، دریچه دیافراگم (همان f) و سایز پیکسل به این مقایسه ها افزوده شد.

اما در 3 سال اخیر میلادی، با پیشرفته تر شدن الگوریتم های نرم افزاری شرکت ها، تقریبا تمامی این فاکتور ها فاقد اعتبار شدند، به گونه ای که دیگر امکان مقایسه دوربین گوشی ها تنها بر اساس مشخصات بر روی کاغذ وجود ندارد و یا دقت لازم را ندارند.

در این سال های اخیر، نرم افزار و الگوریتم استفاده شده بر روی دوربین یک گوشی، نقش تعیین کننده ای را دارد، به طوری که ممکن است یک گوشی با دوربینی 10 مگاپیکسلی، از گوشی دیگر با یک دوربین 20 مگاپیکسلی، عملکرد به مراتب بهتری را داشته باشد؛ یکی از موارد بسیار جذاب در دنیای موبایل ها در 2 سال اخیر، نرم افزار Google Camera بود، که تنها با نصب آن بر روی یک گوشی چه میانرده و چه پرچمدار، کیفیت دوربین آن گوشی به طرز خیره کننده ای افزایش پیدا می کرد، اما داستان این گوگل کمرای معروف چیست؟

سال ها پیش، شرکت گوگل که در صدد ساخت Google Glass یا همان عینک هوشمند گوگل بود، دچار مشکلاتی در زمینه دوربین شده بود، شرکت گوگل امکان استفاده از سنسور های قوی و بزرگ را به دلیل کمبود فضا در عینک، نداشت و با محدودیت سخت افزاری روبرو بود، به همین دلیل، گوگل با برنامه نویسان خود پروژه جدیدی را آغاز کرد تا بتوانند کیفیت دوربین Google Glass را از طریق بهینه سازی های نرم افزاری افزایش دهند که در انتها نیز موفق شدند.

یک سال پس از انجام این پروژه که البته تجاری نیز نشد، شرکت گوگل اولین گوشی خود را که Google Pixel نام داشت، معرفی کرد، در زمان معرفی این گوشی که تقریبا تمام پرچمدار های بازار به دوربین های دوگانه مجهز شده بودند، گوگل پیکسل تنها از یک دوربین استفاده می کرد و به همین ترتیب گوگل برای اولین بار، ثبت تصاویر پرتره با دقت بسیار بالا را با یک دوربین امکان پذیر کرد.

پس از معرفی و عرضه گوشی Google Pixel، برنامه نویس ها متوجه این موضوع شدند که این نرم افزار تنها بر روی گوشی هایی که به پردازنده های اسنپدراگون مجهز هستند، قابل اجرا می باشد و می تواند کیفیت دوربین آن ها را درحد و اندازه یک پرچمدار گرانقیمت بالا ببرد.

بدین ترتیب نرم افزار گوگل کمرا در ابتدا بر روی پرچمدار های شرکت شیائومی و وانپلاس با موفقیت تست شدند که بسیاری از کاربران را به افزایش کیفیت دوربین گوشی امیدوار کرد، تنها مشکل موجود در سر راه این موضوع، غیر فعال بودن دو فاکتور Camera 2 Api و HAL3 در گوشی های شیائومی بود، که کاربر برای فعالسازی این دو فاکتور مجبور به آنلاک و روت کردن دستگاه خود بود.

مدت ها گذشت و همچنان به صورت پیش فرض، این دو فاکتور در گوشی های شیائومی غیر فعال بود، در این حین تعدادی از افراد توانستند تا با روت کردن دستگاه خود به کیفیت بالاتر دوربین برسند اما با این حال بسیاری حاضر به روت کردن دستگاه خود نبودند و یا دانش کافی برای اعمال تغییرات لازمه را نداشتند، این موضوع تا اوایل سال 2018 میلادی ادامه داشت، تا اینکه سر انجام اولین گوشی شیائومی با پشتیبانی پیشفرض از Api2 و HAL3 با نام Mi Mix 2s رونمایی شد، در ادامه نیز گوشی های Mi 8 Explorer، Mi 8 SE, ‌Mi 8 و… نیز به این لیست اضافه شدند که تا به الان 16 گوشی از شیائومی چه میانرده و چه پرچمدار به صورت پیش‌فرض از این دو مورد پشتیبانی می کنند.

برخی از گوشی‌های شیائومی که به صورت پیش‌فرض از نرم افزار گوگل کمرا پشتیبانی می‌کنند به شرح زیر می باشد و باقی گوشی‌شیائومی برای استفاده از این نرم افزار نیازمند آنلاک و اعمال تغییرات مورد نیاز هستند، اما یادتان باشد که این نرم افزار فقط بر روی گوشی هایی که از پردازنده اسنپدراگون استفاده می کنند قابل استفاده است و درصورتی که گوشی شما از پردازنده ای به جز اسنپدراگون دارد، به خوبی نمی‌تواند با این نرم افزار هماهنگ شود و گوگل کمرا عملکرد واقعی خود را نشان نخواهد داد.

اما آیا گوگل کمرا تاثیر چندانی هم بر کیفیت تصاویر گرفته شده دارد؟

جواب این سوال یک بله بزرگ است، بسیاری از شرکت ها برای فروش بهترگوشی های گرانقیمت تر خود، از بهترین نرم افزار های خود بر روی دروبین گوشی های میانرده یا پایین رده استفاده نمی کنند، اما به کمک گوگل کمرا شما می توانید کیفیت دوربین گوشی خود را به در حد و اندازه های یک پرچمدار یا بالارده بالا ببرید حتی اگر گوشی ارزان قیمتی دارید.

عملکرد حالت +HDR در نرم افزار گوگل کمرا، جزئیات خیره کننده ای را به تصاویر می دهد و در محیط های تاریک نیز نویز تصاویر را به حداقل می رساند، اما نقطه قوت اصلی این برنامه در حالت Night Sight می باشد که حتی در تاریکی مطلق نیز تصاویری با نور بسیار زیاد و کیفیت بسیار بالا به کاربر ارائه می دهد.

 

در ادامه می توانید برای دانلود نرم افزار گوگل کمرای مخصوص گوشی شیائومی خود بر روی لینک زیر کلیک کنید

 

دانلود نرم افزار Google Camera مخصوص گوشی‌های شیائومی